Czeskie jedzenie

Podstawą tradycyjnej czeskiej kuchni są oczywiście knedliki. Te najbardziej popularne to: houskové czyli bułczane oraz bramborové czyli ziemniaczane, ale w wielu tradycyjnych praskich gospodach można jeszcze spróbować špekove czyli ze słoniną. W czeskiej kuchni dominuje wołowina, mięso wołowe to, ale nie tylko gulasz robiony najczęściej na bazie ciemnego piwa, ale i svičkova. Jest to polędwica wołowa duszona w sosie śmietanowo-warzywnym podawana z bitą śmietaną i borówkami. Jeżeli lubią Państwo warzywa należy spróbować potrawy w skrócie nazywanej wieprzo-knedlo-zelo, jest to mięso wieprzowe, oczywiście knedliki i zasmażana na słodko-kwaśno kapusta. Praktycznie w każdej praskiej gospodzie mogą Państwo spróbować koleno, czyli golonkę, pieczone żeberka lub słynny smażony ser. Dobry, typowo czeski obiad można zjeść już za 150,-Kcz.


Czeskie piwo

W Pradze mogą spróbować Państwo kilka rodzajów dobrego jasnego i ciemnego piwa. Warto spróbować każdego by wyrobić sobie własną opinię, które jest najlepsze. Ceny piwa są bardzo różne. Na rynku Starego Miasta małe kosztuje od 80,-Kcz, ale wystarczy uciec z głównego turystycznego szlaku, skręcić w pierwszą lepszą malowniczą uliczkę by napić się piwa za 30,-Kcz. W piwiarniach poza centrum, w dzielnicach mieszkalnych gdzie chodzą štamgasti (stali goście) można wypić piwo i za 19,-Kcz. Uwaga! napoje bezalkoholowe często bywają droższe. Może dlatego Czesi wypijają rocznie ok.160 litrów piwa na głowę wliczając w to wszystkich obywateli w tym niemowlęta i dzieci. W statystykach zajmują w ten sposób 1 miejsce na świecie. Prosze pamiętać, że dla Czechów piwo z sokiem lub grzane to straszna profanacja i lepiej nie zamawiać, bo i tak nie otrzymają Państwo tego co chcieli. Czeskie piwo w odróżnieniu od polskiego piwa ma mniejszą zawartość alkoholu, ale to nie ma wpływu na jego doskonały smak. Prawie każdy rodzaj piwa można kupić w dwóch odmianach według zawartości ekstraktu, oznaczane są jako dziesiątka /desitka/10˚ i dwunastka /dvanactka/12˚. Dziesiątka to piwo z zawartością alkoholu od 3,5% do 4,2% obj., a dwunastka powyżej.
Uwaga! ciemne piwo to nie jest piwo bezalkoholowe! W niektórych gospodach piwo podaje się w tuplakach. A tuplak to piwo litrowe.
W Pradze działa też wiele mini browarów, które można zwiedzać i gdzie oczywiście można degustować ich specjały. Możemy spróbować tutaj piwo karmelowe, drożdżowe, ale jest również browar, w którym specjalnością są piwa owocowe.

Polecam Państwu doskonałą stronę internetową na piwne tematy, przewodnik piwologiczny  www.praskie-gospody.siec.com.pl

E-mail: b.herza@volny.cz
tel.+420 732 123 692
Barbara Herza
Licencjonowany przewodnik - Praga